Dantų balinimas – tai profesionali estetinės odontologijos procedūra, skirta pašviesinti dantų spalvą ir suteikti šypsenai daugiau spindesio. Skirtingai nuo įprasto apnašų nuvalymo ar burnos higienos, balinimo metu naudojamos specialios cheminės medžiagos (dažniausiai vandenilio arba karbamido peroksido pagrindu) prasiskverbia į danties emalį ir dentiną, kur suskaido ten susikaupusius pigmentus.
Kodėl dantys tamsėja? Dantų spalvos pokyčius lemia daugybė veiksnių. Dažniausios dantų patamsėjimo priežastys:
Dantų balinimas padeda pašalinti arba sumažinti šiuos spalvos pakitimus. Po procedūros dantys gali tapti keliais atspalviais baltesni, tačiau galutinis rezultatas priklauso nuo priežasties, lėmusios dantų patamsėjimą, ir individualių danties struktūros ypatybių. Kiekvienu atveju odontologas įvertina, kokio balinimo rezultato galima tikėtis, ir pasiūlo optimaliausią metodiką.
Specialus pasiruošimas dantų balinimui nėra sudėtingas, tačiau keli žingsniai padės užtikrinti sklandžią procedūrą ir geriausią rezultatą:
Atvykus į balinimo procedūrą, rekomenduojama būti pavalgus (nes po balinimo 1–2 valandas reikėtų susilaikyti nuo valgymo) ir iš anksto suplanavus laiką – kabinetinis balinimas klinikoje gali užtrukti apie 1–2 valandas. Jums suteikus visą reikiamą informaciją ir pasiruošus, galima pereiti prie pačių balinimo metodų.
Yra keletas dantų balinimo būdų, kuriuos parenka odontologas, atsižvelgdamas į paciento poreikius, gyvenimo būdą ir dantų būklę. Balinimo metodus galima suskirstyti į išorinį dantų balinimą ir vidinį danties balinimą. Išorinis balinimas taikomas gyviems dantims, veikiant jų išorinius paviršius balinamuoju geliu. Šis balinimas gali būti atliekamas odontologo kabinete (greita procedūra klinikoje) arba paciento namuose su individualiomis kapomis. Tuo tarpu vidinis balinimas skirtas negyviems, po endodontinio gydymo patamsėjusiems dantims balinti iš vidaus.
Balinimas kabinete – tai vieno vizito metu atliekama intensyvi balinimo procedūra, prižiūrima gydytojo odontologo arba burnos higienisto. Šis metodas ypatingas tuo, kad per trumpą laiką (apie 1 valandą) galima pasiekti akivaizdų rezultatą. Procedūros eiga paprastai būna tokia:
Ar kabinetinis balinimas sukelia diskomfortą? Procedūros metu pacientas neturėtų jausti skausmo. Užklijavus dantenų apsaugą, jaučiamas tik gelio prisilietimas prie dantų. Gali būti juntamas lengvas džiūvimas burnoje dėl praveros ir seilių sulaikymo, taip pat šviesa gali skleisti šilumą, bet tai neturėtų būti nemalonu.
Kabinetinio balinimo privalumai: didžiausias privalumas – greitis ir patogumas. Vos per vieną vizitą galima pasiekti kelių metų šypsenos pokytį. Procedūrą atlieka specialistas, todėl pacientui nereikia pačiam rūpintis kasdienine rutinos laikymusi, kaip balinant namuose. Taip pat naudojamos profesionalios, patikrintos medžiagos, kurios maksimaliai efektyvios, tačiau saugios dantims ir aplinkiniams audiniams. Gydytojas individualiai parenka gelio koncentraciją ir ekspozicijos laiką atsižvelgdamas į paciento dantų jautrumą, tad sumažinama šalutinio poveikio rizika.
Balinimas kapomis – tai metodas, leidžiantis pacientui pačiam balinti dantis namuose, naudojant specialias individualias kapas ir odontologo suteiktas balinimo priemones. Šis būdas populiarus dėl savo lankstumo: procedūrą atliekate patogiu metu, tempu, kuris Jums priimtinas. Tačiau svarbu kruopščiai laikytis gydytojo instrukcijų. Štai kaip vyksta balinimas namuose:
Balinimo kapomis ypatumai: šis metodas reikalauja paciento sąmoningumo ir atsakingumo. Labai svarbu kasdien skirti laiko kapoms nešioti pagal nurodymus. Jei praleidžiamos dienos ar kapos laikomos per trumpai, rezultatas gali būti silpnesnis arba užtrukti ilgiau. Iš kitos pusės, pacientas turi tam tikrą lankstumą – pavyzdžiui, jei atsiranda dantų jautrumas, galima padaryti 1–2 dienų pertrauką, leisti dantims „atsikvėpti“, ir tada tęsti. Pacientai taip pat gali patys kontroliuoti, kiek balti dantys tampa – pasiekus norimą atspalvį, balinimą galima nutraukti nelaukiant kurso pabaigos.
Ar balinimas kapomis sukelia nepatogumų? Individualiai pagamintos kapos paprastai yra plonos ir gana patogios. Pirma diena-dvi gali jaustis nedidelis diskomfortas, svetimkūnio pojūtis burnoje, padidėjusi seilių sekrecija – tai normalu, organizmas pripranta. Miegant su kapomis, kai kam sunkiau užmigti pirmomis naktimis, bet daugelis greitai pripranta ir nejaučia trukdžių.
Atsargumo priemonės balinant namuose: didžiausias pavojus – per ilgas ar per dažnas kapų naudojimas, viršijant gydytojo rekomendacijas. Tai gali lemti dantenų cheminį nudegimą, stiprų dantų skausmą, emalio pažeidimus. Todėl būtina griežtai laikytis nurodymų. Taip pat saugokite kapas nuo karščio (neplaukite labai karštu vandeniu) – kad nesusideformuotų. Gelį laikykite šaldytuve, jei taip rekomenduojama, kad neprarastų efektyvumo. Nepasidalinkite kapomis ar geliu su kitu asmeniu – kiekvieno dantys unikalūs, kas tinka Jums, kitam gali pakenkti.
Vidinis balinimas – tai specialus metodas, taikomas negyviems dantims (t. y. tiems, kurių nervas yra pašalintas arba žuvęs) pašviesinti. Po endodontinio gydymo ar danties traumos dantis gali patamsėti iš vidaus: emalio spalvą keičia giliai dantyje likę pigmentai, kraujo irimo produktai. Išorinis balinimas tokio danties nepašviesins pakankamai, nes gelis neprasiskverbs į gilesnius sluoksnius. Tokiais atvejais taikomas vidinis balinimas, dar vadinamas endodontiniu balinimu. Procedūrą atlieka gydytojas odontologas klinikoje, ir ji apima šiuos etapus:
Vidinio balinimo efektyvumas yra gana didelis – dažnai pavyksta išgelbėti dantį nuo protezavimo vainikėliu, atstatant jo spalvą beveik kaip natūralaus. Visgi, negyvi dantys ne visada išbąla idealiai ir visam laikui. Laikui bėgant (per kelerius metus) jie vėl gali šiek tiek patamsėti, tuomet procedūrą galima kartoti arba rinktis estetinio protezavimo sprendimus. Pažymėtina, kad vidinis balinimas taikomas tik priekiniams dantims (kapliams, kandžiams, iltims), kurie matomi šypsenoje. Krūminiai dantys, net jeigu jie patamsėję, dėl kramtymo krūvio paprastai balinami ne viduje, o tiesiog restauruojami vainikėliais, jei reikia estetikos.
Balinimo procedūros rezultatai dažniausiai pastebimi akimi – dantys tampa keliais tonais šviesesni. Tačiau tikslus pokytis kiekvienam pacientui gali skirtis ir tai priklauso nuo pradinės dantų spalvos ir ją lėmusių priežasčių.
Kiek ilgai išlieka balinimo efektas? Ilgalaikiškumas priklauso nuo Jūsų burnos priežiūros ir gyvenimo būdo. Vidutiniškai po profesionalaus balinimo dantys išlieka šviesesni apie 1–3 metus. Jei žmogus rūpinasi higiena, reguliariai atlieka profesionalią higieną klinikoje, vengia gausaus dažančių produktų vartojimo, baltumas gali džiuginti ir ilgiau. Tačiau, jei po balinimo dažnai geriama kava, raudonas vynas, rūkomas tabakas, pigmentai pamažu vėl įsigers į emalį ir per metus kitus dalinai sumažins efektą.
Ar dantys gali patamsėti atgal? Visiškai į pradinę būseną paprastai ne, nebent balinimas buvo labai lengvas. Tačiau nedidelis atspalvio pasikeitimas laikui bėgant yra normalu. Dantis yra porėtas organas, jis “kvėpuoja” ir sąveikauja su aplinka, tad metų eigoje gali įgauti truputį tamsesnį toną. Šį procesą lėtinti padeda gera higiena ir subalansuota mityba.
Kaip palaikyti pasiektą rezultatą? Pirmiausia – laikytis odontologo rekomendacijų iškart po balinimo. Pirmas 48 valandas emalis būna labiau pralaidus dažantiems dažikliams, tad galioja vadinamoji baltoji dieta: reikėtų vengti tamsių gėrimų (kavos, juodos arbatos, kolos, raudono vyno), spalvotų sulčių (burokėlių, morkų), ryškių uogų (mėlynių, vyšnių), ciberžolės ar sojų padažo turinčių patiekalų, spalvotų saldumynų. Maistas ir gėrimai turėtų būti kuo šviesesni (vanduo, pienas, šviesios sultys, šviesi mėsa, bulvės, ryžiai, makaronai be tamsių padažų, bananai, obuoliai be žievelės ir pan.). Taip pat rekomenduojama bent porą dienų nerūkyti arba maksimaliai apriboti nikotino vartojimą, nes dūmai akimirksniu gali pagelsvinti ką tik išbalintus dantis. Vėliau, sugrįžus prie įprastos mitybos, verta riboti dažančius produktus kasdienybėje: pavyzdžiui, kavą gerti su pienu, per šiaudelį ar po kavos iškart išgerti vandens, praskalauti burną. Tai padės ilgiau išlaikyti dantis šviesius.
Ką daryti, jeigu rezultatas netenkina? Kartais, ypač esant dėmėtiems dantims, pacientas gali tikėtis baltesnės spalvos, nei pavyko pasiekti. Jei po kurso dantys vis dar ne tokie balti, kaip norisi, galima pasikonsultuoti su gydytoju dėl pakartotinio balinimo po kurio laiko. Tačiau reikėtų palaukti bent mėnesį ar du prieš vėl balinant – leisti dantims pailsėti. Kai kuriais atvejais, vietoje intensyvaus tolimesnio balinimo, odontologas gali pasiūlyti estetinio plombavimo arba porceliano laminates ant labiausiai nepatenkinamai atrodančių dantų, ypač jei problemos dėl dėmių ar spalvos nelygumo. Profesionalas padės rasti geriausią sprendimą gražiai šypsenai.
Ar dantų balinimas kenkia dantų emaliui?
Ne. Profesionaliai atliekamas dantų balinimas emalio nesuardo ir jo neplonina. Balinimo metu veikliosios medžiagos skaido organinius pigmentus, tačiau mineralinė danties struktūra išlieka nepakitusi. Po balinimo emalis remineralizuojasi seilių pagalba, o gydytojas dažnai papildomai apsaugo dantis fluoridais. Klinikinių tyrimų duomenimis, tinkamai naudojamos balinimo sistemos dantų kietųjų audinių nepažeidžia.
Ar balinimo procedūra sukelia skausmą arba jautrumą?
Pati balinimo procedūra paprastai nėra skausminga. Gali būti nedidelis dantų “dilgčiojimas” ar šilumos pojūtis, ypač naudojant lempą kabinete, bet tai toli gražu ne skausmas. Vis dėlto dalis pacientų po balinimo (ypač tą pačią ar kitą dieną) jaučia padidėjusį dantų jautrumą – reakciją į šaltą orą, vandenį. Tai trumpalaikis poveikis: per 1–3 dienas jautrumas praeina. Siekiant jo išvengti ar sumažinti, gydytojas iš anksto gali užtepti jautrumą mažinančio gelio, o pacientui patariama naudoti specialią dantų pastą jautriems dantims prieš ir po balinimo. Jeigu jautrumas pasireiškė, tai nėra pavojinga – galima išgerti nestiprų skausmą malšinantį vaistą (pvz., ibuprofeną) pagal poreikį, tačiau dažniausiai užtenka vengti labai šalto/karšto maisto ir palaukti kelias dienas.
Kiek laiko užtrunka dantų balinimas kabinete ir namuose?
Kabinetinis (ofisinis) dantų balinimas trunka apie 1–1,5 valandos vieno vizito metu. Į šį laiką įeina paruošimas (dantenų apsauga), keli balinimo ciklai ir pabaigos procedūros. Balinimas kapomis namuose paprastai užtrunka 10–14 dienų, kasdien nešiojant kapas su geliu po 1–8 valandas (priklausomai nuo gydytojo nurodymų ir naudojamo gelio tipo). Taigi, kabinete efektą pasieksite per vieną dieną, o namuose teks palaukti porą savaičių, kol šypsena pilnai pašviesės.
Ar dantų balinimas veiksmingas visiems dantims?
Iš esmės balinimo medžiagos veikia visus gyvus dantis, tačiau galutinis rezultatas gali skirtis. Geltoni, nuo amžiaus ar kavos patamsėję dantys paprastai balinasi geriausiai. Rudi atspalviai (pvz., nuo rūkymo) taip pat dažniausiai žymiai pašviesėja. Pilkšvi, melsvi dantų tonai (būdingi tetraciklino paveiktiems dantims) yra sunkiausiai paveikiami – jie gali pašviesėti tik nežymiai. Be to, plombos, vainikėliai, laminatės nebalina – jei tokių turite burnoje, jų spalva liks tokia pati. Galiausiai, negyvi dantys reikalauja atskiro vidinio balinimo, nes išoriškai balinant jie beveik nekinta. Odontologas, įvertinęs visus šiuos faktorius, pasakys, ko galite tikėtis.
Kiek laiko išlieka balinimo efektas ir ar reikės pakartoti?
Vieno balinimo efekto paprastai pakanka keliems metams. Kai kuriems pacientams dantys gražiai išlieka šviesūs ir 3–5 metus, ypač jei jie nerūko, geria daug vandens, rūpinasi higiena. Kiti pastebi nežymų patamsėjimą jau po metų – dažniausiai tie, kurie dažnai vartoja kavą, arbatą, raudoną vyną ir pan. Bet kokiu atveju, niekas netrukdo pakartoti balinimo po kurio laiko. Svarbu nedaryti to per dažnai – rekomenduojama išlaikyti bent metų pertrauką. Dažniau galima atlikti trumpus palaikomuosius balinimus (pvz., 1–2 naktis su kapomis kas 6 mėn.), bet pilną balinimo kursą saugiausia kartoti ne anksčiau kaip po 1–2 metų. Jūsų odontologas geriausiai įvertins, kada vėl galima balinti, kad neatsirastų emalio pažeidimų.
Ar tiesa, kad po balinimo reikia vengti tam tikro maisto?
Taip, tiesa. Kaip minėta anksčiau, po bet kokio dantų balinimo pirmos ~48 valandos yra kritinės – dantų paviršius tuo metu labiau linkęs vėl prisigerti pigmentų. Todėl rekomenduojama vadinamoji „balta dieta“: vengti kavos, juodos arbatos, raudono vyno, burokėlių, mėlynių, sojų padažo, spalvotų gazuotų gėrimų, ryškių pagardų. Taip pat nerūkyti. Vėliau šiuos produktus galima vartoti saikingai, tačiau visuomet geriau po valgio ar gėrimo praskalauti burną vandeniu, valyti dantis du kartus per dieną su balinimą palaikančia pasta. Kuo mažiau dažančių įpročių – tuo ilgiau dantys išliks balti.